Svatá Helana

V roce 1502 objevil italský moreplavec Amerigo Vespucci ostrov Svatá Helena, který se nachází v oceánu Atlantik mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Ostrov byl pojmenován po svaté Heleně a stal se britskou kolonií. Dnes je ostrov Svatá Helena součástí britských zámořských teritorií.

Svatá Helena (c. 250-330) byla matkou svatého císaře Konstantina Velikého (272-337). Byla rozenou Řekyní, ale nejspíše se narodila v asijském městě Drepanum, které se nacházelo v provincii Bithynia (dnešní Turecko).

V roce 272 se Helena oženila s romanizovaným Řekem Flaviusem Constantinem, který byl zvolen za císaře římského impéria. Jejich syn, Konstantin Veliký, se stal císařem v roce 306.

Helena vedla pokorný a skromný život. Po Konstantinově korunovaci se vydala na pouť do Jeruzaléma, aby navštívila místa, kde Kristus žil. Na tomto místě objevila tři kříže, jež měly být použity k Kristovu ukřižování. Když vybrala správný kříž, vykopala jeho zakopanou část a postavila na jeho místo baziliku. Tato bazilika, známá jako Kostel svaté Heleny, je nyní jedním z nejvýznamnějších chrámů v Jeruzalémě.

Helena se také zasloužila o vznik mnoha nových církevních institucí. Mezi ně patří například Konstantinovo vyhlášení neděle jako sváteční den a jeho přijetí Krista jako Božího Syna.

Helena zemřela ve věku 80 let. Její ostatky byly přeneseny do Říma a pohřbeny v bazilice svatého Petra.

Svatá Helena byla později prohlášena za svatou církví a je patronkou cestovatelů, manželství a vyhledávání relikvií. Její památka se slaví 18. května.

Svatá Helena vydává velice oblíbené mince ceněné sběrateli

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru