Mince 1998 800. VÝROČÍ KORUNOVACE PŘEMYSLA I. OTAKARA ČESKÝM KRÁLEM

Přemysl Otakar I

Přemysl Otakar I. (c. 1150 – 15. prosince 1230) byl český kníže, který se pohyboval v čele českého státu od roku 1192 do roku 1230. Byl nejstarším synem českého knížete Vratislava II. a jeho ženy Judith Uherské. Spolu s ním se mnoho let snažil o rozvoj a posílení českého státu.

V roce 1192 se Přemysl Otakar I. stal českým knížetem. Okamžitě začal svoji vládu posilovat, dobyl všechny území, které byly součástí českého státu pod vládou jeho otce. V roce 1203 se stal králem Českého království a v letech 1212-1214 dobyl další území v okolí, včetně Moravy a Slezska.

Během jeho vlády byla Česká země jedním z nejmocnějších států v Evropě. Vytvořil silnou vojenskou moc, která byla schopna konkurovat silným monarchiím, jako byly Říše římská a Polsko-Litva. Přemysl Otakar I. také zavedl novou právní úpravu pro Českou zemi a vybudoval nové pevnosti a hrady, které posílily jeho vládu.

V roce 1225 se Přemysl Otakar I. účastnil válečného tažení proti Uhrům, které skončilo úspěchem a vedlo k uzavření míru. Avšak v roce 1230 Přemysl Otakar I. zemřel a české království přešlo do rukou jeho syna Wenceslase I.

ČNB vydala stříbrnou minci v roce 1998 k příležitosti 800. výročí korunovace PŘEMYSLA I. OTAKARA ČESKÝM KRÁLEM

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru