Mince 2018 Austrálie 1 oz Stříbro Orel klínový  BU

Orel

Orel skalní (Aquila chrysaetos) je velký dravý pták z čeledi orlů. Tento druh je rozšířen v Evropě, na severovýchodě Asie a v Severní Americe. Orel skalní je největším zástupcem orlů v Evropě. Délka těla je od 75 do 90 cm a rozpětí křídel dosahuje až 2,3 m. Samci jsou o něco menší než samice.

Dospělí samec je po celém těle sněhově bílý s černými a šedými skvrnami. Samice mají na hrudi hnědé skvrny a bílé líce. Orel skalní má velkou hlavu s špičatou čelenkou, dlouhými nohami a silnými zobáky.

Orel skalní obývá hornaté oblasti, kde se vyskytuje jako dravý pták, který se živí různými druhy hmyzu, malými savci, ptáky a obojživelníky. Dále se živí padlými zvířaty a odpadky. Orel skalní vyhledává svou kořist z výšky až 6 km a poté se snese k ní.

Orel skalní se vyskytuje v párech nebo ve skupinách. V Evropě má orel skalní obvykle méně konkurentů než v Severní Americe. Orel skalní hnízdí ve skalách a útesech. Samice snáší 1 až 3 vejce, která se inkubují za 55 až 60 dní. Mláďata opouštějí hnízdo po 60 až 75 dnech.

Orel skalní je chráněný druh a jeho populace je ve většině oblastí stabilní nebo roste. Nicméně, v některých oblastech se jeho populace snižuje kvůli lidské aktivitě, jako je poškozování a kácení jeho hnízdících stanovišť.

Mincovny velice rádi využívají orla jako vzor pro své stříbrné mince. Najdete ho třeba na stříbrné minci od mincovny Perth kdy návrh vytvořil John Mercanti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru