Zlato pro radost

Tolar

Tolar mince byl středověký měnový systém používaný v českých zemích během 15. a 16. století. Tento systém byl vyvinut na základě italských nových tolarů, které byly vyrobeny v milánských mincovnách v roce 1474. Systematické ražby tolarových mincí byly zahájeny v roce 1480.

Tolar mince byla dvouhlavá mince s typickou portrétní stranou a druhou stranou s nápisem „TOLAR“. Tyto mince vážily asi 1,2 unce a měly průměr asi 1,6 palce. Byla vyrobena z mědi a stříbra a byla používána jako obchodní prostředek po celém středním a jižním Evropě.

Tolar mince se stala hlavním obchodním prostředkem v českých zemích, které byly tehdy úzce spojeny s italskými obchodními centry. Mince byla používána pro platby v obchodech, při nákupu zboží a služeb a také pro místní daně. Tolar mince byla také používána jako univerzální měna pro nákup a prodej zlata a stříbra.

V 16. století tolar mince začala ztrácet svou hodnotu a začala být nahrazována jinými mincemi, jako jsou talíře, krejcar a další. Tolar mince byla nakonec nahrazena českou korunou v roce 1625 a některé z těchto mincí se ještě dnes nacházejí v muzeích a sbírkách.

Velice často se razí stříbrné repliky těchto mincí.