Ruthenium

Ruthenium je prvek v periodické tabulce, který má chemické značení Ru a atomové číslo 44. Je to středně velký, šedě-bílý, kovový prvek, který se nachází v zemské kůře ve velmi malých množstvích. Je to třetí nejpoužívanější prvek s rheniem a iridiem po straně.

Ruthenium se obvykle nachází v přírodě v kombinaci s dalšími prvky, jako jsou platina, palladium a rhodium. Jeho sloučeniny jsou často nalezeny v oceánských sedimentech a ve vulkanické hornině. Ruthenium je také vysoce koncentrováno v některých zásobách rýže a obilí.

Ruthenium se používá v různých oborech, včetně chemických procesů, elektroniky a průmyslových technologií. Jeho sloučeniny jsou obzvláště účinné katalizátory pro reakce, jako jsou oxidace a polymerace. Ruthenium se také používá jako přísada do slitin, aby se zvýšila tvrdost.

Kromě toho se ruthenium používá k výrobě různých typů trvalých magnetů, jako jsou trvalé magnety, které jsou schopny vyvinout silné magnetické pole. Dalšími oblastmi použití ruthenia jsou také sloučeniny s vysokou teplotou vodivosti, které se používají při výrobě elektrických kontaktů. Ruthenium se také používá k výrobě různých typů zdravotnických materiálů, včetně implantátů, které se používají k léčbě různých zdravotních problémů.

Ruthenium se používá také na stříbrné mince.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru