Mayský kalendář

Mayský kalendář je kalendář používaný v antickém Mayům v Střední Americe. Používal se v období od asi 1500 př. n. l. do 1697 n. l., kdy byl nahrazen španělským křesťanským kalendářem.

Koncepce mayského kalendáře je ve skutečnosti velmi složitá a jeho naplnění bylo důsledkem mnoha let výzkumu a studia. Kalendář se skládal ze tří různých částí. První částí byl Haab, který se skládal z 19 měsíců po 20 dnech. Každý měsíc byl označen jako jeden z jeho 19 možných názvů. Další částí byl Tzolkín, který se skládal z 20 dnů a 20 symbolů. Tyto symboly byly používány k popisu jednotlivých dnů. Poslední částí byl Long Count, který se skládal ze čtyř různých číselných cyklů, od nejmenšího po největší. Každý cykl se skládal z množství jednotlivých čísel, které byly spojeny s různými fázemi lunárního cyklu, cyklu slunce a cyklu dlouhého počítání.

Mayský kalendář se stal velmi známým díky jeho schopnosti přesně předpovídat budoucnost. Mayský kalendář byl také používán k určování různých rituálů a obřadů, které byly prováděny jak v obyčejném životě, tak i ve víře.

Mayský kalendář byl velmi důležitou součástí života Mayů. Byl to komplexní kalendář, který byl schopen vytvářet přesná data pro různé obřady, rituály a události. Díky svému komplexnímu systému mohl být používán k přesnému určení dat a časů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru