Stříbrná mince 100 Kčs Karel Hynek Mácha 150. výročí úmrtí 1986

Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha (1810–1836) je jedním z nejvýznamnějších básníků české literatury a jeho dílo se stalo symbolem českého národního obrození. Narodil se v Litoměřicích v rodině sedláka a po studiích na gymnáziu v Praze se vrátil zpět do svého města.

Mácha se věnoval psaní básní a drama-tizaci starých příběhů. Jeho nejslavnějším dílem je báseň Máj, kterou v roce 1836 vydal anonymně. Tato báseň se stala symbolem českého národního obrození a je jedním z nejznámějších děl české literatury.

Mácha také napsal dramata, včetně Svatební cesty, Noci na Karlštejně a Šarka. Napsal také novelu Žofka a poezii jako Píseň o labuti a další. Jeho díla jsou zasazena do romantického prostředí a jeho básně byly inspirovány přírodou a láskou. V jeho díle je vidět silný vliv klasicismu a romantismu a mnoho jeho básní je dodnes předčítáno na školách.

Karel Hynek Mácha zemřel ve věku 26 let na tuberkulózu. Jeho dílo mělo velký vliv na českou literaturu a je dodnes často citováno. I po smrti si Mácha zachoval velkou popularitu a jeho poesie je stále uctívána a ctěna. V roce 1986 byla vydaná stříbrná mince ČSSR v nominální hodnotě 100 Kčs Karel Hynek Mácha na počest 150. výročí úmrtí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru