Černá díra

Černá díra je region ve vesmíru, ve kterém je gravitace natolik silná, že ani světlo nemůže uniknout. Černé díry byly poprvé predikovány v roce 1783 německým matematikem Johanem Georgem zu Eulenburgem a byly později teoreticky popsány v roce 1915 díky Einsteinově obecné teorii relativity.

Černé díry jsou obklopeny určitým oblastí, která se nazývá horizont událostí. To je místo, kde gravitace je tak silná, že ani světlo nemůže uniknout. Uvnitř černé díry se nachází singularita, což je bod o nekonečné hustotě a nekonečné hmotnosti.

Černé díry jsou obecně děleny na dva typy: klasické černé díry, které jsou založeny na Einsteinově obecné teorii relativity, a kvantové černé díry, které jsou založeny na kvantové teorii pole. Obě typy černých děr mají základní vlastnosti, jako je velká hmotnost, malý objem a velmi silnou gravitaci.

Černé díry jsou vesmírné objekty, které byly objeveny pomocí pozorování rentgenového záření, které vyzařují, když jsou v přítomnosti dalších hmotných objektů, jako jsou hvězdy nebo galaxie.

V poslední době se začalo zvažovat, zda by černé díry mohly být využity jako zdroj energie, například pro vytvoření nového druhu pohonu raket nebo pro vytvoření časoprostorového tunelu. Nicméně, technologie pro využití černých děr za tímto účelem zatím neexistuje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru