9Fine Mint Stříbrná mince Zakladatelé svobody: A. Smith 1 Oz USA

A. Smith

Adam Smith (1723-1790) byl skotský ekonom, učenec a filozof, který je považován za zakladatele moderní ekonomie. Jeho hlavním dílem je kniha The Wealth of Nations (1776), která se stala základem pro mnoho současných ekonomických teorií.

Smith se narodil v kraji Fife v Skotsku. Vystudoval na univerzitě v Glasgow a vyšší studia absolvoval na Oxfordu. Po návratu do Skotska se začal věnovat učení a rychle se proslavil jako myslitel a profesor.

Smithovy teorie se týkaly hlavně teorie trhu a jeho dílo bylo založeno na principu, že trh je schopen se samoregulovat, když jsou splněny určité podmínky. Toto učení se stalo základem pro současnou ekonomickou teorii. Smith dále tvrdil, že nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout hospodářské prosperity, je volný trh a nikoliv státní regulace.

Smithova díla se také zabývala etikou a morálkou. Navrhl, že by se lidé měli snažit dělat to, co je pro ně nejlepší, a že by se měli snažit pomáhat druhým. Toto pojetí se stalo základem pro moderní etickou teorii.

Adam Smith se stal jedním z nejvýznamnějších myslitelů v oblasti ekonomie. Jeho dílo je dodnes velmi obdivováno a jeho teorie jsou stále používány v moderní ekonomii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru