Zlato pro radost

Historie: USA 1933-1974

Ve Spojených státech skutečně existovala doba, kdy bylo držení zlata pro fyzické osoby zakázáno. Stalo se tak v roce 1933, během Velké hospodářské krize, kdy prezident Franklin Delano Roosevelt podepsal Executive Order 6102.

Toto nařízení zakazovalo soukromé vlastnictví zlata v podobě mincí, prutů a certifikátů a nařizovalo občanům odevzdat veškeré zlato Federální rezervní bance výměnou za papírové dolary. Porušení tohoto nařízení bylo trestné a hrozilo vysokými pokutami a vězením.

Důvodem tohoto zákazu byla snaha vlády o stabilizaci ekonomiky a posílení dolaru. V té době byl americký dolar navázán na zlatý standard a vláda se obávala, že hromadění zlata občany by mohlo vést k oslabení dolaru a prohloubení krize.

Tento zákaz trval až do roku 1974, kdy byl zrušen a Američané mohli opět legálně vlastnit zlato.

V minulosti jsme byli také svědky různých omezení obchodu s drahými kovy, jako například:

  • Cla na dovoz a vývoz: V minulosti se na drahé kovy uplatňovala cla, která omezovala jejich obchod.
  • Devizové omezení: V některých obdobích existovala devizová omezení, která omezovala nákup a prodej drahých kovů pro fyzické osoby a firmy.
  • Zákaz prodeje drahých kovů: V extrémních případech stát zakázal prodej drahých kovů.

Je důležité si uvědomit, že historie se může opakovat a v případě potřeby by stát mohl sáhnout k podobným opatřením i v budoucnosti.

Současnost : 

Je těžké predikovat, kdy a za jakých okolností by mohlo dojít k zavedení restrikcí na drahé kovy ze strany státu. Žijeme nyní ale  v nejistotě politika USA, neschopnost EU, válka na Ukrajině nebo vojenské konflikty  na dálném východě, napětí v Asii atd… Není to klidná doba !! Historicky se takové kroky děly v obdobích ekonomických krizí, válek nebo politické nestability.

Zde je několik faktorů, které by mohly vést k zavedení restrikcí:

  • Ekonomická krize: V případě hluboké ekonomické krize by stát mohl omezit prodej drahých kovů, aby zabránil odlivu kapitálu ze země a stabilizoval měnu.
  • Válka nebo politická nestabilita: V období válek nebo politických nepokojů by stát mohl omezit obchod s drahými kovy, aby zabránil jejich zneužití k financování konfliktu nebo destabilizaci země.
  • Snaha o omezení praní špinavých peněz a financování terorismu: V rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu by stát mohl zpřísnit regulaci obchodu s drahými kovy nebo zavést další omezení.
  • Nedostatek drahých kovů: V případě nedostatku drahých kovů by stát mohl omezit jejich prodej, aby zajistil jejich dostatečné množství pro průmyslové a strategické účely.

Je důležité si uvědomit, že zavedení restrikcí na drahé kovy je krajním řešením a stát k němu obvykle sahá až v případě, že jiné nástroje selžou.

V současné době neexistují žádné náznaky, že by se EU nebo jednotlivé členské státy chystaly zavést nějaké významné restrikce na prodej drahých kovů ( ale i přesto zpřísňuje ). Nicméně, je důležité sledovat vývoj ekonomické a politické situace a být připraven na případné změny.

Jaký je vývoj regulací za posledních 40 let ?

Za posledních 40 let došlo v mnoha zemích k výraznému zpřísnění regulace prodeje drahých kovů, zejména co se týče pravidel proti praní špinavých peněz (AML) a ověřování totožnosti (KYC). 

Všechny země EU, včetně Německa, Česka, Slovenska a Rakouska, musí dodržovat základní pravidla a postupy stanovené těmito směrnicemi. To zahrnuje povinnost identifikovat zákazníky, provádět due diligence u transakcí a vést záznamy, zejména u větších finančních operací.

  • 80. a 90. léta: Liberalizace trhu: Postupné uvolňování trhu s drahými kovy, rušení celních omezení a usnadnění obchodu v rámci EU.
  • 2000 léta: Směrnice proti praní špinavých peněz (AML): První směrnice EU proti praní špinavých peněz, které se zaměřují i na prodej drahých kovů jako potenciálně rizikovou oblast.Zpřísnění identifikace klientů: Požadavky na identifikaci klientů při větších transakcích s drahými kovy.
  • 2010 léta a současnost: Přísnější AML a KYC opatření: Další regulace se výrazně zpřísnila, což znamená, že prodejci jsou nyní povinni identifikovat kupující při nákupu drahých kovů a hlášení podezřelých transakcí.Důraz na transparentnost: Snaha o větší transparentnost trhu s drahými kovy a omezení anonymních transakcí.

Obecný trend: Zpřísňování  regulací s cílem omezit praní špinavých peněz a financování terorismu. Za cenu omezení pro slušné lidi.

Celkově lze říci, že ačkoli se obchod s drahými kovy stal díky novým technologiím dostupnějším, legislativa a regulační požadavky byly v posledních 40 letech hodně  zpřísněny což mohlo vést k omezení prodeje a kontroly nad držení drahých kovů. 

Klíčové směrnice EU, jako je AMLD4 a AMLD5, stanovují rámec, který členské státy implementují do svých národních zákonů. Proto se mohou konkrétní pravidla v jednotlivých zemích mírně lišit.

Obecné požadavky v EU:

  • Identifikace klienta: Prodejci drahých kovů jsou povinni identifikovat své klienty při transakcích nad určitou částku. Tato hranice se liší v závislosti na národní legislativě, ale obecně se pohybuje kolem 1 000 EUR pro hotovostní platby.
  • Hlášení podezřelých transakcí: Prodejci drahých kovů mají povinnost hlásit podezřelé transakce úřadům.
  • Evidence transakcí: Prodejci drahých kovů musí vést evidenci všech transakcí, včetně identifikace klientů a předmětu prodeje.

Specifické podmínky v některých zemích:

  • Německo a Rakousko mají velmi vyspělé a přísné systémy s rozsáhlým dohledem. Většinu transakcí jsou prodejci povinni ověřovat včetně  totožnosti kupujících a vést a uchovávat záznamy.
  • Česká republika: Limit pro hotovostní platby je 1 000 EUR. Nad tuto částku je nutná identifikace klienta.

Další omezení a regulace:

  • Puncovní zákon: Většina zemí EU má puncovní zákon, který upravuje značení a puncování drahých kovů.
  • Omezení vývozu a dovozu: Některé země mohou mít omezení na vývoz a dovoz drahých kovů.
  • Daňové zákony: Prodej drahých kovů může podléhat specifickým daňovým zákonům.
  • Platební asociace :  jako jsou Visa, Mastercard a American Express, nepovolují platby za drahé kovy u obchodníků, kteří nejsou jejich akceptačními partnery. To znamená, že obchodník s drahými kovy musí mít s těmito asociacemi uzavřenou smlouvu, aby mohl přijímat platby jejich kartami. (Např. naše společnost už 9 let se snaží uzavřít smlouvy zatím bezvýsledně)

Legislativní omezení pro prodej drahých kovů v EU jsou komplexní a různorodé. Je důležité se s nimi seznámit a dodržovat je, aby se předešlo problémům s úřady.

Doporučuji vždy zkontrolovat podmínky u konkrétního prodejce, protože se mohou značně lišit a některé společnosti mohou uplatnit přísnější pravidla než stanoví minimální legislativa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.