Bitva u Zborova

Bitva u Zborova se odehrála 29. června 1917 u vesnice Zborov ve středním Polsku. Bitva se odehrávala mezi armádou Ruska a armádou Rakouska-Uherska. Bitva byla součástí války mezi Ruskem a Rakouskem-Uherskem, která byla součástí první světové války. Bitva trvala tři dny a skončila vítězstvím ruské armády.

Ruská armáda byla vedená generálem Aleksejem Brusilovem a skládala se z devíti divizí a dvou tankových regimentů. Rusové měli k dispozici více než 500 děl a 2 000 tanků. Armáda Rakouska-Uherska byla vedená generálem Oskarem Potiorekem a skládala se z šesti divizí. Rakousko-Uherská armáda měla k dispozici pouze 200 děl a žádné tanky.

Bitva začala 29. června 1917, kdy Rusové zaútočili na rakouskou armádu. Rakousko-Uherská armáda se bránila statečně, ale ruská armáda jejich obrany překonala a začala postupně převzídat kontrolu nad bojištěm. Během bitvy bylo mnoho obětí na obou stranách.

Na konci bitvy bylo zraněno nebo zabito více než 100 000 vojáků. Vítězství bylo rozhodnuto ve prospěch Ruska. Toto vítězství bylo důležité, protože ukázalo slabost Rakousko-Uherské armády. Vítězství umožnilo Rusům získat více území a postupovat dál do vnitrozemí Rakouska-Uherska.

Bitva u Zborova významně ovlivnila průběh první světové války a přispěla k porážce Rakouska-Uherska.

ČNB vydala v roce 2017 stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč BITVA U ZBOROVA 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru