100 Kčs(1984-Antonín Zápotocký)

Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký (1884–1957) byl československý politik, jeden z vůdčích představitelů československé levice. Byl prvním členem komunistické strany Československa a později se stal předsedou vlády a prezidentem.

Zápotocký se narodil v rodině zemědělce v Moravském Krumlově v roce 1884. Vystudoval práva a ve dvacátých letech se stal členem Socialistického svazu dělnické třídy. Byl zvolen do parlamentu v roce 1929 a v roce 1935 se stal členem Komunistické strany Československa (KSČ).

V roce 1939 se Zápotocký stal ministrem vnitra a později ministrem veřejných prací. Po obsazení Československa nacistickým Německem se stal mluvčím odbojového hnutí a po válce byl jmenován do čela Ústředního výboru Národní fronty a později premiérem Československé republiky.

Jako premiér se Zápotocký zasadil o postupnou národní kolektivizaci zemědělství a iniciování řady hospodářských a politických programů, které vedly ke zvýšení úrovně životního standardu a rozvoji služeb veřejnosti.

V roce 1948 byl Zápotocký vyhlášen prezidentem Československa a stál v čele vlády až do své smrti v roce 1957. Během jeho vlády bylo Československo více integrováno do socialistického bloku a v roce 1950 byla zavedena vláda jedné strany.

Zápotocký je stále vnímán jako významný politik, který měl významný vliv na vývoj Československa po druhé světové válce. Jeho odkaz je dále živý v České republice, kde jeho jméno bylo přiřazeno několika místům a státním institucím.

Antonína Zápotockého najdete na několika stříbrných ale i zlatých mincí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru