Žralok tygří

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) je velký druh žraloka obývající tropické a subtropické vody celého světa. Žralok tygří je největším žijícím predátorem a žije ve vodách od pobřeží až do hloubky 1 000 metrů. Jeho tělo je obaleno tlustou a silnou kůží, která mu poskytuje ochranu před predátory a korozívními látkami.

Žralok tygří má velkou, robustní tělesnou stavbu s dlouhým, širokým hlavohřbetem a dvěma konkávními příděly. Má tři řady zubů na každé straně čelisti, což mu umožňuje uchopit a držet svou kořist. Jeho tělo je pokryto šupinami, které pomáhají odrazit ultrafialové světlo a poskytují další ochranu.

Žralok tygří se živí rybami, kraby, krevety, chobotnice a menší druhy žraloka. Dospělí žraloci mohou dorůst velikosti až 4 metry a vážit až 500 kilogramů. Jsou to také jediní žraloci, kteří se dožívají věku až 50 let.

Žralok tygří je ohrožen v důsledku přílišného lovu a nadměrného využívání jeho kůže k výrobě kožených výrobků. Jeho populace se stále snižuje a jeho budoucnost je značně nejistá. Rozšíření této vzácné žraločí populace je proto velmi důležité. Vědci a ochranáři se proto snaží zabránit jeho dalšímu úbytku a zajistit jeho budoucnost.

Jeho vyobrazení najdete také na stříbrné minci od mincovny The Perth Mint Australia z roku 2016

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru