Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskij

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskij je ukrajinský politik a komik, který se stal šestým prezidentem Ukrajiny. Narodil se 25. ledna 1978 v Kryvyj Roh, Ukrajinská SSR, která je nyní součástí Ukrajiny. Zelensky začal svou kariéru v zábavním průmyslu, získal popularitu jako komik, herec a televizní producent.

V roce 2019 se Zelenskyj ucházel o prezidentský úřad jako nezávislý kandidát a drtivě zvítězil, když porazil úřadujícího prezidenta Petra Porošenka. Jeho politická platforma se zaměřila na boj proti korupci, prosazování transparentnosti a provádění reforem na Ukrajině. Zelenského zvolení bylo vnímáno jako reakce na rozšířenou nespokojenost s politickým establishmentem v zemi.

Zelenskyj jako prezident čelil významným výzvám, včetně pokračujících konfliktů s Ruskem podporovanými separatisty na východní Ukrajině. Upřednostnil řešení konfliktu a účastnil se jednání s ruskými a separatistickými vůdci. Zelenskyj také prosazoval protikorupční opatření, reformy soudnictví a snahy přilákat na Ukrajinu zahraniční investice.

Zelenského prezidentství bylo poznamenáno kombinací úspěchů a výzev. I když se těší všeobecné podpoře pro svůj reformní program, někteří kritici vyjádřili obavy z tempa změn a vlivu olig.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru