UNITED STATES MINT Mince : 2 oz  - Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor byl jedním z největších a nejznámějších námořních bitev druhé světové války. Bylo to japonské námořní útočné akce proti americké námořní základně Pearl Harbor na Havaji, která se stala symbolem amerického odporu proti Japonsku.

Útok na Pearl Harbor proběhl v neděli 7. prosince 1941, kdy japonské letectvo zahájilo nálet na americkou námořní základnu. Během několika hodin sestřelili nebo poškodili 18 letadel, 8 torpédoborců a 3 ponorky. Všechna lodní plavidla byla zničena nebo poškozena. Celkem zahynulo 2400 Američanů a několik stovek dalších bylo zraněno.

Útok na Pearl Harbor byl klíčovým momentem druhé světové války. Bylo to první válečné akce následující po vyhlášení války mezi Japonskem a Spojenými státy. Neúspěšný útok Japonska vyvolal mezinárodní odsouzení a také vyvolal americkou válku proti Japonsku.

Útok na Pearl Harbor byl také klíčovým momentem pro americký národ. Vyvolal vlnu patriotismu a sjednotil Američany za boj za svobodu. Vyvolal také vlnu rasové nesnášenlivosti proti Japoncům v USA, což vedlo k internování více než 100 000 Japonců v USA.

Útok na Pearl Harbor je dodnes jedním z největších a nejkrvavějších námořních bitev v historii. Symbolizuje americkou odvahu v boji proti nepříteli a nikdy nezapomínanou cenu, kterou američtí vojáci zaplatili za svou svobodu.

Americká mincovna vydala stříbrnou minci s motivem USS Arizona válečný památník a nápis „PEARL HARBOR“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru