Ústava ČR

Ústava České republiky je základní zákon České republiky. Jejím účelem je stanovit její základní organizační principy, zásady a práva a povinnosti občanů. Ústava České republiky byla přijata v roce 1993 a od té doby byla několikrát novelizována.

Ústava stanoví zásady a strukturu českého právního systému. Rozděluje moc vlády mezi prezidenta, vládu a parlament. Ustanovuje základní lidská práva a svobody občanů, jako je právo na vzdělání, právo na svobodu projevu, právo na svobodnou volbu, právo na právní ochranu a právo na důstojné životní prostředí.

Ústava také umožňuje soudní ochranu práv a svobod občanů. Umožňuje občanům podat stížnosti proti případným porušením jejich práv a zaručuje zástupce státu, který se bude zabývat jejich stížnostmi.

Ústava také stanoví zásady, kterými se řídí český stát. Stanoví, že Česká republika je ústavní demokratický stát založený na právním řádu, svobodném trhu a rovnoměrném rozdělení bohatství. Ústava každému občanovi garantuje právo na soukromý majetek a bezpečnost jeho osoby.

V roce 1993 byla vydaná ČNB stříbrná mince v hodnotě 200 Kč Schválení Ústavy České republiky .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru