9Fine Mint Stříbrná mince King Tut Sarcophagus Rev Frosted 1 Oz 2023 Sierra Leone

Tutanchamonův sarkofág

Sarkofág Tutanchamon, také známý jako zlatý sarkofág, byl hrobka nalezená ve hrobce faraona Tutanchamona v Údolí králů v Egyptě. Tutanchamon byl egyptským faraonem žijícím přibližně v 14. století před naším letopočtem, během 18. dynastie Nové říše.

Sarkofág Tutanchamona byl objeven v roce 1922 egyptským archeologem Howardem Carterem. Tento sarkofág byl zhotoven z jednoho bloku růžového a černého bazaltu, který byl později pokryt vrstvou pozlaceného dřeva. Měl tvar lidské postavy, která znázorňovala faraona. Na vrcholu sarkofágu byl umístěn zlatý vulturový symbol, který představoval ochránce Tutanchamonovy duše.

Sarkofág Tutanchamona byl nejvnitřnějším z celkem tří sarkofágů, které byly objeveny ve vnitřní komoře jeho hrobky. Nejvnitřnější sarkofág, který byl vyroben z čistého zlata, obsahoval mumii mladého faraona. Tento sarkofág je jedním z nejznámějších artefaktů spojených s Tutanchamonem a jeho pohřebním rituálem.

Tutanchamonův sarkofág se stal ikonou egyptského umění a symbolizuje bohatství a přepych starověké egyptské civilizace. Byl jedním z mnoha artefaktů objevených v Tutanchamonově hrobce, které poskytly cenné informace o starověkém Egyptě a jeho pohřebních tradicích. Sarkofág Tutanchamona je dnes vystaven v Egyptském muzeu v Káhiře, kde je možné ho spatřit a obdivovat spolu s dalšími poklady faraonova hrobu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru