Modrý Topaz 2.67 karátů

Topaz

Topaz je minerál a drahokam, který patří do skupiny silikátových minerálů. Nejčastěji se vyskytuje v různých barvách, včetně odstínů modré, růžové, žluté, zelené a čiré. Název „Topaz“ je odvozen z řeckého slova „topazos“, což znamená „hledat“.

Zde jsou některé klíčové body o Topaz:

Tvrdost a složení: Topaz je poměrně tvrdý drahokam s hodnocením 8 na Mohsově stupnici minerální tvrdosti. Skládá se z aluminiumsilikát fluorid hydroxidu. Chemický vzorec topazu je Al2SiO4(F,OH)₂.

Barvy: Zatímco topaz se vyskytuje v různých barvách, nejběžnější a nejoblíbenější odstíny jsou modrý topaz a císařský topaz. Přírodní modrý topaz je poměrně vzácný a většina drahých kamenů modrých topazů dostupných na trhu jsou ve skutečnosti bezbarvé nebo světlé topazové kameny, které byly ošetřeny ozařováním a teplem, aby se dosáhlo modrého odstínu. Imperial topaz je zářivě žlutá až oranžová odrůda a je považována za jednu z nejcennějších forem topazu.

Výskyt: Topaz lze nalézt na několika místech po celém světě, včetně Brazílie, Ruska, Srí Lanky, Nigérie, Mexika a Spojených států. Brazílie je známá produkcí jedněch z nejlepších drahých kamenů modrého topazu, zatímco imperiální topaz se vyskytuje především v Brazílii a Rusku.

Symbolika a použití: Topaz byl v průběhu historie spojován s různými významy a vlastnostmi. Často je považován za symbol lásky a náklonnosti a věří se, že svému nositeli přináší sílu, moudrost a ochranu. V dávných dobách se věřilo, že topaz má léčivé vlastnosti a používal se k léčbě různých onemocnění.

Šperky a řezání: Topaz je oblíbený drahokam používaný ve špercích, zejména v prstenech, náušnicích, náhrdelníkech a náramcích. Díky své odolnosti je vhodný pro každodenní nošení. Topaz je běžně fazetován do různých tvarů, včetně kulatých, oválných, polštářových a smaragdových řezů, aby se zvýšila jeho brilantnost a krása.

Je důležité poznamenat, že zatímco přírodní topaz je vysoce ceněný, na trhu jsou k dispozici také syntetické nebo laboratorně vypěstované drahokamy topaz. Ty vznikají v laboratořích a mají stejné fyzikální a chemické vlastnosti jako přírodní topaz. Při nákupu topazu nebo jakéhokoli drahokamu je vhodné zkontrolovat jeho původ a pravost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru