New Zealand Mint Stříbrná mince Sydney Harbour Bridge 1 oz (pozlaceno) 2022 Niue

Sydney Harbour Bridge

Sydney Harbour Bridge je ikonická památka v Sydney v Austrálii. Jedná se o ocelový obloukový most, který se klene přes přístav v Sydney a spojuje centrální obchodní čtvrť (CBD) Sydney s North Shore. Most vede automobilovou, cyklistickou a pěší dopravu, stejně jako železniční trať.

Zde jsou některá klíčová fakta o Sydney Harbour Bridge:

Stavba: Most byl oficiálně otevřen 19. března 1932, po téměř devíti letech výstavby. Navrhla ho britská firma Dorman Long and Co. Ltd. a postavily ho tisíce dělníků, včetně mnoha těch, kteří byli během Velké hospodářské krize nezaměstnaní.

Design a rozměry: Sydney Harbour Bridge má výrazný obloukový design, díky čemuž je jedním z největších ocelových obloukových mostů na světě. Celková délka mostu, včetně rozpětí přiblížení, je přibližně 1,15 km (0,71 mil). Samotný oblouk má rozpětí asi 503 metrů (1650 stop), což z něj činí jeden z nejdelších ocelových obloukových mostů.

Vyhlídky na pylony: Most má na koncích dva žulové pylony. Návštěvníci mohou vylézt na jihovýchodní pylon a dostat se na vyhlídkovou plošinu, která nabízí panoramatický výhled na přístav Sydney a panorama města. Součástí pylonové vyhlídky je i malé muzeum, které poskytuje historické informace o stavbě mostu.

Bridge Climb: Jednou z oblíbených atrakcí v Sydney je Sydney Harbour Bridge Climb, kde mohou návštěvníci vylézt na most a dosáhnout jeho vrcholu. Účastníci lezení jsou vybaveni bezpečnostními pomůckami a jsou vedeni zkušenými instruktory. Nabízí úchvatný výhled na přístav, operu a město.

Silvestrovský ohňostroj: Sydney Harbour Bridge je ústředním bodem každoročních silvestrovských oslav v Sydney. Most slouží jako kulisa pro velkolepý ohňostroj, který přitahuje miliony diváků na místní i mezinárodní úrovni.

Doprava: Most vede osm jízdních pruhů, dvě železniční tratě, cyklostezku a chodníky pro pěší. Tvoří zásadní dopravní spojení, spojující Sydney CBD se severními předměstími.

Sydney Harbour Bridge není jen funkční část infrastruktury; stal se důležitým symbolem Sydney a Austrálie jako celku, představující technickou dokonalost a jedinečnou krásu města. Pro turisty je to povinná návštěva a pro místní je zdrojem hrdosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru