Somálsko

Somálska Ústava bolo schválené v auguste 2012. Obsahuje 192 články, ktoré stanovujú právny rámec pre Somálsko ako suverénnej a demokratickej republiky. Ústava sa zaoberá otázkami ako národná bezpečnosť, ľudské práva, ústavné právo, vláda, štátne orgány a občianske slobody. Ústava tiež ustanovuje Somálsko ako islamskú republiku a prehlasuje, že islámska právna tradícia bude základom práva. Okrem toho stanovuje, že somálsky jazyk je oficiálnym jazykom a Somálsko je federáciou šiestich regiónov, ktoré majú svoje vlastné vlády.

Somálsko je země v jihovýchodní Africe. Leží na Horním výběžku Afriky, mezi oblastí Adenského zálivu a Indického oceánu. Hranici se sousedními zeměmi Etiopií, Keňou a Džibutskem tvoří řeka Juba. Somálsko je jednou z nejméně rozvinutých zemí světa. Jeho HDP je nejnižší ze všech zemí Africké unie, a to i přes to, že do země proudí velké investice.

Somálsko je nejméně stabilní zemí v Africe a je v neustálém stavu míru. Od roku 1991 se v Somálsku vede občanská válka a potýká se s rozsáhlou politickou a ekonomickou nestabilitou. V roce 2006 se v Somálsku vyhlásila vláda federálního islámského státu, která se snaží ovládnout celou zemi. Somálsko je rovněž terčem různých mezinárodních humanitárních organizací a vlád, které se snaží zlepšit životní podmínky v zemi.

Somálsko má nábožensky a etnicky rozmanitou populaci. Většina obyvatel jsou sunnitskými muslimy, zatímco menšina jsou křesťané a židé. Etnicky je somálská populace složena ze Somálců, Oromů, Afarů a dalších menšinových skupin. Somálsko má také velmi rozvinutou ekonomiku. Jeho hlavním exportem je skot a ryby, které se pravidelně vyváží do celého světa.

Somálsko má rovněž značně rozvinutou kulturu. Somálské obyvatelé milují zpěv, tanec, poezii a umění. Kulturní oblečení je také velmi rozmanité a obyvatelé nosit tkaniny v různých barvách a vzorech. Kromě toho somálští obyvatelé mají i velmi bohatou kuchyni, která se skládá z mnoha různých druhů masa, ryb, ovoce a zeleniny.

Tato země razí také velice populární stříbrné mince Africký slon.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru