Korunovace Alžběta II

Alžběta II byla formálně korunována v Westminster Abbey 2. června 1953. Představovala druhou britskou monarchku po Lady Jane Grey, která byla korunována v roce 1553.

Korunovační ceremonie se konala v průběhu tří dnů a byla slavnostně uvedena procesím přes Londýn. Alžběta II byla obléknuta do korunovačního šatu s přídavkem z části z bavlněného a z části z hedvábí a zdobená korunou z diamantů. Během ceremonie byla Alžběta II pokropena olejem, aby symbolizovala její náboženskou poslušnost a oddanost. Po té, co byla korunována, si vzala korunu a poklekla na trůn a složila slib.

Korunovační ceremonii sledovalo přes 8 000 diváků a překročilo se tak počet diváků, kteří se dostavili na korunovaci Eduarda VII. v roce 1902. Korunovací ceremonie byla sledována v televizi po celém světě a Alžběta II se stala první britskou monarchkou, která byla korunována v televizi.

Korunovací ceremonie Alžběty II byla jedním z nejvýznamnějších okamžiků v její vládě a byla velmi důležitá pro britskou královskou rodinu. Korunovací ceremonie znamenala začátek její fáze, kdy se stala plně zodpovědnou za stát a jeho občany. Od té doby vykonávala Alžběta II své povinnosti jako královna Velké Británie, Severního Irska, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady až do svého odstoupení v roce 2021.

V roce 2023 při příležitosti 70leté korunovace královny Alžběty II byla ražená stříbrná mince 1 Oz v hodnotě 5 $ .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru