Ruský rubl

Ruský rubl (RUB) je hlavní měnovou jednotkou Ruska. Rubl byl poprvé zaveden v roce 1704, kdy byl zaveden jako zákonná měna v Rusku Petera Velikého. Od té doby byl rubl používán jako hlavní měnovou jednotkou v Rusku až do roku 1998, kdy byl zaveden nový ruský rubl.

V roce 2014 byla měna reformována a nově zavedená měna nese název „nový ruský rubl“ (NRR). Nový ruský rubl je založen na národním indexu kurzů (NIC), který je využíván pro srovnávání kurzů ruských a zahraničních měn.

Ruský rubl je emitován a regulován centrální bankou Ruska (CBR). CBR také zajišťuje stabilitu měny a je hlavním kontrolorem ruského platebního systému. CBR se stará také o správu oběživa a úrokových sazeb.

Ruský rubl je založen na měnovém páru USD/RUB a je vázán na americký dolar. Měnový kurz USD/RUB se obvykle pohybuje mezi 40 a 50 rublů za jeden dolar. Kurz může však být vlivem různých faktorů mění.

Ruský rubl je oblíbeným prostředkem plateb v Rusku a je přijímán většinou obchodů a služeb. Je možné platit platební kartou nebo hotovostí. Ruský rubl je také přijímán v zahraničí, zejména v sousedních státech. Pamětní mince vydaná centrální bankou Ruska jsou velice žádané. Např. 3 Rubl 2005 – Dům kultury I.V.Rusakova

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru