Lucemburkové

Rod Lucemburků je stará belgicko-luxemburská šlechtická rodina, jejíž předkové přišli do Evropy ze Spojených států na konci 13. století. Rodina je nejdůležitějším představitelem habsbursko-lotrinské dynastie, která vládla Belgii, Nizozemsku a Lucembursku po více než 400 let. Byli také vládci dalších evropských zemí, včetně Rakouska, Španělska, Itálie a České republiky.

Jeden z nejznámějších členů rodu Lucemburků byl císař svaté říše římské Karel IV. Lucemburský, který je považován za zakladatele svatého císařství. Během jeho vlády bylo svaté říše římské nejsilnějším a největším státem v Evropě.

Nejvýznamnějším členem rodu Lucemburků v moderní době byl král Jean III. Lucemburský, který vládl Lucembursku od roku 1964 do abdikace v roce 2000. Jeho vláda přispěla k modernizaci země a ke zlepšení vztahů se sousedy.

Dalším členem rodiny, který je znám po celém světě, je současný Grand Duke of Luxembourg Henri de Lucemburk, který je současným hlavou státu. Jeho matka byla princezna z Belgie a jeho otec byl bývalý Grand Duke Jean III. Lucemburský.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru