9Fine Mint Stříbrná mince Muhammad Ali 1 Oz 2023 Niue BU

Muhammad Ali

Muhammad Ali, jeden z největších boxerů všech dob, zemřel ve věku 74 let. Ali se narodil jako Cassius Clay v Louisville v Kentucky v roce 1942 a začal boxovat ve 12 letech. Vyhrál šest titulů Kentucky Golden Gloves a dva národní tituly Golden Gloves, než se stal profesionálem v 18 letech.

Ali se stal mistrem světa v těžké váze v roce 1964 poté, co porazil Sonnyho Listona. Poté mu byl v roce 1967 odebrán titul za to, že odmítl být povolán do americké armády. Během této doby konvertoval k islámu a změnil si jméno na Muhammad Ali.

V roce 1971 se vrátil do ringu a stal se jedním z nejikoničtějších boxerů všech dob. Bojoval v řadě legendárních zápasů, včetně „Thrilla in Manila“ proti Joe Frazierovi a „Rumble in the Jungle“ proti George Foremanovi. Jeho kariérní rekord činí 56 výher a 5 proher, s 37 knockouty.

Dne 24. března 1975 Ali bojoval s Chuckem Wepnerem v Clevelandu. Právě tento zápas inspiroval Sylvester Stallone  který viděl utkání v televizi a navrhl postavu Rocky Balboa

Ali byl také známý svou oddaností sociální spravedlnosti a občanským právům. Byl otevřeným kritikem rasismu a hlasitým zastáncem hnutí za občanská práva. Za svůj aktivismus mu byla v roce 2005 udělena Prezidentská medaile svobody.

Ali zemřel 3. června 2016 ve Phoenixu v Arizoně. Bude vzpomínat na jednu z nejvlivnějších a ikonických sportovních postav všech dob.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru