Monnaie de Paris Zlatá mince Moliere 0

Moliere

Moliere je jeden z nejuznávanějších a nejinspirativnějších dramatiků všech dob. Jeho komedie jsou nadčasové a vyvolávají smích, ale také vyvolávají přemýšlení o lidských vztazích a morálce. Jeho práce měla obrovský vliv na francouzskou literaturu a kulturu.

Jean-Baptiste Poquelin, známý jako Moliere, se narodil 16. ledna 1622 v Paříži. Jeho otec byl krejčí a jeho matka byla tkalec. Poquelin byl vychován ve velmi vzdělané rodině a během svého mládí se učil latině a řečtině. Po jeho matčině smrti v roce 1635 byl odvezen do Paříže, aby se stal studentem na Collège de Clermont, kde absolvoval teologii a filozofii.

Po absolvování školy v roce 1643 se Moliere vrátil do Paříže, aby se stal hercem. V roce 1658 založil svou vlastní divadelní společnost, kterou později nazval „Troupe de Molière“. Byla to jedna z nejúspěšnějších divadelních společností v 17. století a začala hrát Moliereovy komedie.

Moliere napsal mnoho slavných her, včetně „The School of Wives“ (1662), „Tartuffe“ (1664) a „The Misanthrope“ (1666). Kromě svých her také napsal básně a překládal knihy z latiny do francouzštiny.

Moliere zemřel 17. září 1673 po tom, co se zranil při představení své hry „The Imaginary Invalid“. Jeho hry byly obdivovány po celém světě a byly překládány do mnoha jazyků. Některé jeho hry jsou stále hrané dnes a jeho dílo má stále vliv na moderní divadlo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru