Royal Mint Stříbrná mince Myths & Legends: Merlin BU 1 Oz 2023 Velká Britania

Merlin

Merlin je legendární postava z keltské a středověké britské mytologie a literatury. Jeho příběh je úzce spjatý s příběhem o králi Artušovi a Kulatém stole. Merlin je čaroděj a rádce, který sehrál důležitou roli v arthušovské legendě.

Podle tradičních příběhů byl Merlin synem démona a čarodějky. Narodil se s mimořádnými magickými schopnostmi a předurčen k velkým činům. Jeho schopnosti zahrnovaly schopnost předvídat budoucnost, ovládat prvky přírody a mluvit se zvířaty.

Merlin se stal rádcem krále Uthera Pendragona a později také jeho syna Artuše. Pomohl Utherovi získat království a uskutečnil jeho přání, aby se setkal s Igrainou, krásnou ženou, která byla provdána za jiného muže. Z jejich setkání vzešel Artuš, pozdější legendární král.

Merlin hrál klíčovou roli v Artušově životě. Byl jeho rádcem a průvodcem. Pomáhal mu vyrovnat se s nástrahami, které mu klade cesta ke království. Merlin vytvořil Kulatý stůl, kolem kterého se shromáždili Artušovi rytíři. Tento stůl byl symbolem rovnosti a spravedlnosti mezi rytíři.

Merlin také pomohl Artušovi získat slavný meč Excalibur. Podle příběhů byl Excalibur pověřeným mečem, kterým měl být vládce Británie. Merlin vložil meč do kamene a řekl, že ten, kdo jej dokáže vytáhnout, se stane králem. Artuš byl jediný, kdo byl dostatečně hodný a silný, aby vytáhl meč a stal se králem.

Merlinovo osudové setkání s Morgánou Le Fay, Artušovou nevlastní sestrou, bylo také klíčové. Morgána byla čarodějka a měla vlastní temné ambice. Jejich vztah byl složitý a protichůdný, ačkoli Morgána často usilovala o Merlinovu moc. Nakonec ho uvěznila ve věži, ve které byl uvězněn až do svého konce.

Merlinovo příběh je plný tajemství, kouzel a dobrodružství. Jeho postava je známá díky svým moudrým radám a schopnostem ovládat magii. Jeho vliv na Artuše a jeho království je zásadní, ačkoli nakonec Merlin zmizel ze světa, a jeho osud je nejistý. Jeho příběh byl inspirován mnoha spisovateli a umělci a dodnes zůstává jednou z nejznámějších postav keltské mytologie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru