Monnaie de Paris Stříbrná mince Marie Antoinetta s růží 22 g 2023 Francie

Marie Antoinetta

Marie Antoinetta byla rakouská arcivévodkyně a později francouzská královna. Narodila se 2. listopadu 1755 ve Vídni jako dcera Marie Terezie, rakouské císařovny, a Františka I. Štěpána Lotrinského, císařského velkoknížete.

V roce 1770 se provdala za francouzského dauphina Ludvíka Augustina, budoucího Ludvíka XVI. Vzhledem k politickým aliancím měla tato svatba za cíl upevnit vztahy mezi Rakouskem a Francií. Po smrti Ludvíkova dědečka Ludvíka XV. se Marie Antoinetta stala francouzskou královnou v roce 1774.

Během svého života Marie Antoinetta čelila mnoha kontroverzím a kritice. Byla obviňována z prohýřeného života a nedostatečného zájmu o problémy francouzského lidu. Její módní styl a extravagantní výdaje byly často terčem kritiky. Během francouzské revoluce byla Marie Antoinetta spolu s manželem zatčena a obviněna z velezrady. Nakonec byla v roce 1793 odsouzena k smrti a popravena gilotinou.

Marie Antoinetta zůstává důležitou historickou postavou a její život a pád jsou často zkoumány v rámci francouzské a evropské historie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru