Perth Mint Lunar Králík  se sladkovodními perlami 1 Oz

Lunární kalendář

Lunární kalendář je způsob měření času, který se zakládá na fázích Měsíce. Oproti gregoriánskému kalendáři, který je slunečním kalendářem, lunární kalendář se řídí pohybem Měsíce kolem Země. Tento druh kalendáře je používán v mnoha kulturách po celém světě a má hluboké historické kořeny.

Lunární kalendář se skládá z cyklů nazývaných lunace. Lunace je doba, kterou Měsíc potřebuje k oběhu kolem Země a k návratu na stejnou fázi. Průměrná délka lunace je přibližně 29,5 dne, a proto se měsíce v lunárním kalendáři obvykle skládají z 29 nebo 30 dnů.

Lunární kalendář je cyklický, což znamená, že se opakuje po určitém počtu lunací. Jedním z nejznámějších lunárních kalendářů je islámský kalendář, který je používán v islámském světě a skládá se z 12 měsíců o délce 29 nebo 30 dnů. Tento kalendář se řídí pohybem Měsíce a je používán pro stanovení islámských svátků, včetně Ramadánu a Eid al-Fitr.

Další kulturou, která používá lunární kalendář, jsou tradiční čínské kalendáře. Čínský lunární kalendář je také založen na fázích Měsíce a skládá se z 12 nebo 13 měsíců, které mají různou délku. Tento kalendář se používá pro stanovení čínských svátků, včetně Čínského nového roku.

Lunární kalendáře mají výhodu, že přesně sledují pohyb Měsíce, což umožňuje přesné stanovení fází Měsíce a například i předpověď datumů úplňků a zatmění. Nicméně mají i své nevýhody. Jelikož délka lunace není přesně 29,5 dne, ale o něco kratší, dochází k postupnému posunu lunárních kalendářů vzhledem k slunečnímu kalendáři.

z toho důvodu se lunární měsíce nekryjí s ročními obdobími v gregoriánském kalendáři. Například v islámském kalendáři se rok skládá z 354 nebo 355 dnů, což je o 10 až 11 dnů kratší než sluneční rok. Proto se islámské svátky každý rok posunují o zhruba 10 až 11 dní ve srovnání s gregoriánským kalendářem.

Dalším problémem lunárních kalendářů je jejich nekompatibilita s tradičním pracovním a společenským rytmem, který je často založen na slunečním kalendáři. V lunárních kalendářích se měsíce a týdny nedělí rovnoměrně, a proto není snadné sladit časové úseky v těchto kalendářích s každodenním životem.

Přestože lunární kalendáře mají své omezení, stále mají kulturní a náboženský význam v mnoha společnostech. Jsou používány k určování svátků, narozenin, svateb a jiných důležitých událostí. Lunární kalendáře také nabízejí zajímavou perspektivu na astronomii a pohyb vesmírných těles.

V současné době většina světa používá gregoriánský kalendář jako standardní civilní kalendář, který je slunečním kalendářem a zahrnuje 365 nebo 366 dnů. Nicméně lunární kalendáře stále zůstávají důležitou součástí kulturního a náboženského dědictví mnoha lidí a společností po celém světě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru