Niue Island Mince-2018 Niue  Faberge Vejce modrá Tsarevich souhvězdí

Jarní rovnodennost 2023

Jarní rovnodennost, také nazývaná jarní equinox, je moment, kdy se délka dne a noci rovnají a slunce vychází rovněž na obloze. V roce 2023 bude jarní rovnodennost 20. března.

K jarní rovnodennosti dochází jednou ročně, když se slunce nachází ve znamení Berana (21. března – 20. dubna). V tento den se slunce nachází přímo nad ekvatorem a délka dne a noci se rovná. Obecně platí, že v severní polokouli je v tento den jaro a v jižní polokouli zima.

Vzhledem k tomu, že oběžná dráha Země kolem Slunce není dokonale kulatá, datum jarní rovnodennosti se může v rámci jednoho kalendářního roku mírně lišit. V roce 2023 bude jarní rovnodennost 20. března.

Jarní rovnodennost je důležitým astronomickým dnem, který má dlouhou historii. Toto datum bylo po staletí uctíváno a slavilo se různými způsoby. Už staří Keltové pořádali slavnosti zahrnující rituály a obřady, jež byly zaměřeny na obnovu a obnovu ročního cyklu. V mnoha kulturách byla jarní rovnodennost považována za počátek nového roku.

Jarní rovnodennost má také významnou symbolickou hodnotu. Je to čas, kdy se začíná znovu rodit příroda a vyzařuje se naděje, že všechny problémy, které jsme měli v minulosti, jsou minulostí. Je to čas, kdy se věci mohou změnit k lepšímu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru