Münze Österreich Franz Josef I. 20 g

Franz Josef I

František Josef I. (1830–1916) byl rakouským císařem od roku 1848 až do své smrti v roce 1916. V letech 1867 až 1916 byl také uherským králem a v letech 1867 až 1918 českým králem. Byl nejdéle vládnoucím rakouským císařem. z nejdéle vládnoucích panovníků v evropských dějinách.

Jako panovník byl Franz Josef známý svými konzervativními názory a podporou rakousko-uherské monarchie, kterou se snažil zachovat i přes rostoucí napětí nacionalismu na konci 19. a na počátku 20. století. Byl zastáncem tradičního habsburského vládního systému a byl zastáncem německého jazyka a kultury. Usiloval o posílení monarchie, ale snažil se také o modernizaci Rakouska-Uherska a jeho převedení do 20. století.

Franz Josef byl úspěšný ve svém úsilí o modernizaci země a posílení monarchie. Byl aktivní v zahraniční politice a uzavřel řadu důležitých aliancí. Snažil se také prosazovat mír a stabilitu v Evropě a byl silným zastáncem trojité aliance s Německem a Itálií.

Franz Josef byl také mecenášem umění a zasloužil se o rozvoj Ringstrasse, velkého bulváru, který obklopuje Vídeň. Otevřel také mnoho městských parků a veřejných prostranství a byl vášnivým sběratelem umění. Byl také známým filantropem a byl silným zastáncem Červeného kříže.

Franz Josef byl milován svými poddanými a byl velmi respektován ostatními evropskými vůdci. Byl silným a schopným panovníkem, který určoval směr Rakousko-Uherska po většinu konce 19. a počátku 20. století.

Na počest Franz Josefa I vydala v roce 1994 Münze Österreich pamětní stříbrnou minci

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru