Eisenhower Dollar

Eisenhower Dollar byla americká stříbrná dolarová mince vydávaná v letech 1971 až 1978. Byla to první dolarová mince vydaná mincovnou Spojených států od ukončení série Peace Dollar v roce 1935. Eisenhowerův dolar byl schválen Kongresem dne 31. prosince 1970 a byl vydán k uctění památky 34. prezidenta Spojených států Dwighta D. Eisenhowera. Byla to první stříbrná dolarová mince vydaná od ukončení série Peace Dollar v roce 1935.

Eisenhower Dollar byl vydán ve dvou verzích: verze ze 40 % stříbra a verze z obecného kovu. Verze 40% stříbra byla ražena v proof a necirkulovaném stavu a byla určena pro sběratele. Verze z obecného kovu byla určena do oběhu a byla ražena pouze v necirkulovaném stavu. Eisenhowerovy dolary se skládají z vnější vrstvy mědi a niklu a vnitřního jádra z čisté mědi.

Na lícní straně mince je portrét Dwighta D. Eisenhowera s nápisem „In God We Trust“ nad hlavou. Na rubu mince je vyobrazen Zvon svobody překrývající se nad Měsícem. Na okraji mince jsou napsána slova „Spojené státy americké“ a „Jeden dolar“.

Eisenhowerův dolar byl u veřejnosti poměrně nepopulární kvůli své velké velikosti a nedostatku kupní síly. Mince byla nahrazena menším dolarem Susan B. Anthony v roce 1979. Navzdory své neoblíbenosti zůstává Eisenhowerův dolar oblíbeným sběratelským artiklem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru