2013 20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ČNB A VZNIK ČESKÉ MĚNY Proof

Česká národní banka

Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky. Jde o orgán státní správy, který má za úkol vykonávat řízení peněžního a finančního systému, rozhodovat o kurzu koruny, regulovat finanční trh a poskytovat informace o stavu ekonomiky.

Česká národní banka byla založena v roce 1993 po rozdělení Československa. Její hlavním úkolem je stabilizovat měnu a zabezpečovat hospodářskou stabilitu. K tomu má banka následující nástroje: kurzovní politiku, měnovou politiku, regulaci a dohled nad finančním systémem a finančním trhem.

Kurzovní politika se zabývá udržováním kurzové rovnováhy mezi českou korunou a zahraničními měnami. Banka také udržuje stálou hodnotu koruny.

Měnová politika se snaží udržovat trvalou hodnotu koruny a umožňuje centrální bance dosahovat ekonomických cílů, jako je stabilní inflace a stabilní úrokové sazby.

Regulace a dohled nad finančním systémem a finančním trhem zajišťuje, aby banky a finanční instituce fungovaly správně a bezpečně. Banka má také za úkol zajišťovat, aby finanční trhy byly transparentní a nebyly vystaveny rizikům.

Česká národní banka je součástí Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Banka má rovněž podíl na schvalování úvěrů pro Českou republiku a účastní se mezinárodních měnových dohod.

Nabízíme mnoho stříbrných mincí vydané ČNB

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru