Britská libra

Libra je oficiální měna Spojeného království a jeho závislostí. Je známá také jako britská libra nebo libra sterlingu. Libra byla jako měna oficiálně uzákoněna v roce 1489 a má tedy velmi dlouhou historii.

Libra je bimetalická měna a její hlavním kovem je stříbro. Její oběživo je rozděleno do několika nominálních hodnot, z nichž největší je dvacetilibrová bankovka. Menší nominály zahrnují jedno-, dvou-, pětilibrové bankovky a drobné mince v různých hodnotách.

Mnoho zemí mimo Spojené království a jeho závislosti používá libru jako svou oficiální měnu. Tato země zahrnují Bahamy, Bermudy a Svatý Tomáš a Princův ostrov. Některé další země mají s librou blízkou měnu, jako je například libra ghanijská v Ghaně, libra namibijská v Namibii a libra katarská v Kataru.

Libra je také často používána jako mezinárodní obchodní měna a je často nazývána „devizou“. Díky tomu, že je libra stabilní měna, je často vybírána jako výhodná měna pro mezinárodní obchody.

Libra je také často používána jako jedna z prvních měn, které jsou využívány pro investování. Mnoho investorů využívá libru k investování do různých obchodních aktiv, jako je například zlato, stříbro nebo další komodity.

Velice často najdete na stříbrných mincí Pounds. Například na Investiční stříbrné minci The Falcon of The Plantagenets 2oz 2019 je raženo 5 Pounds.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru