Bitva u Slavkova

Bitva u Slavkova se odehrála 18. prosince 1805 mezi francouzskou armádou pod velením napoleona Bonaparta a koalicí rakousko-ruských armád pod velením generálů Karla Macka a Michaila Kutuzova. Bitva byla výsledkem napoleonského tažení do východní Evropy a skončila napoleonskou porážkou.

Bitva u Slavkova byla bitvou, jež definovala Napoleonův východní tažení a byla považována za jeho první vážnou porážku. Napoleon už začal ztrácet výhodu, protože jeho armáda byla unavená a vyčerpaná, a rakousko-ruská armáda se připravovala na obranu. Napoleon udeřil na nepřipravené ruské pozice a porazil je, ale ruská armáda ustoupila do pozic, kde se mohla bránit. Napoleon se pokoušel přerušit ruský bojový postoj, ale přečíslení ruskou armádu nezastavilo.

Napoleonovo tažení skončilo porážkou. Jeho armáda byla vyčerpaná a demoralizovaná, a rakousko-ruská armáda se stáhla do výhodných pozic. Napoleon se nakonec rozhodl stáhnout se zpět do Rakouska. Bitva u Slavkova je považována za počátek Napoleonova pádu a začátek ukončení jeho východního tažení.

U příležitosti vydala ČNB pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů , Ražba: Česká mincovna

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru