Zlato pro radost

Zajímavosti : Halloween

Halloween má kořeny ve starověkých keltských tradicích a postupně se vyvinul do svátku plného strašidel, kostýmů a sladkostí. Zde jsou některé zajímavosti o jeho vzniku a historii:

1. Keltský svátek Samhain

Halloween má původ v keltském svátku Samhain, který se slavil 31. října. Pro Kelty to byl přelom mezi létem a zimou, tedy obdobím sklizně a příchodu temnoty. Věřili, že v tuto noc se hranice mezi světem živých a mrtvých tenčí, což umožňuje duchům vstoupit mezi živé. Lidé zapalovali ohně a nosili masky, aby od sebe odradili zlé vévodství.

2. Přijetí křesťanství a vznik Svátku Všech svatých

S rozšířením křesťanství se církev pokusila integrovat pohanské. V 9. století ustanovila katolická církev svátek Všech svatých na 1. listopadu a předvečer (31. října) se začal nazývat „All Hallows’ Eve,“ což se nakonec zkrátilo na Halloween.

3. Duchové, masky a kostýmy

Tradice oblékání masek a kostýmů pochází ze zvyku chránit se před zlými duchy. Lidé se převlékali do strašidelných masek, aby duchové, kteří během Samhainu přicházeli, nepoznali, že jsou živí. Tato tradice přežila a postupně se z ní vyvinul zvyk oblékání různých kostýmů, jak ho známe dnes.

4. „Trick-or-Treat“ – Koledu nebo vám něco dokázalo

Tradice „trick-or-treat“ má původ v několika různých zvycích. V Evropě chodili chudí lidé na Svátek Všech svatých dům od domu a prosili o „dušičkové koláče“ výměnou za modlitby za zemřelé. Jiný zvyk zahrnoval dětské skupiny, které si vymýšlely zpěvy a říkanky, což dostává sladkosti nebo drobné mince.

5. Jack-o’-lantern – vyřezávané dýně

Známý symbol Halloweenu, vyřezávaná dýně se svíčkou uvnitř, pochází z irské legendy o Jackovi – lstivém chlapíkovi, který přelstil ďábla, ale po smrti nebyl vpuštěn ani do nebe, ani do pekla. Místo toho měl bloudit po Zemi s uhlíkem vloženým do vydlabané řepy. Irové si tuto tradici přenesli do Ameriky, kde místo řepy používali dříve, protože byly dostupnější.

6. Halloween v Americe

Halloween se stal populárním v Severní Americe v 19. století, kdy přistěhovalci z Irska a Skotska přinesli své tradice do Nového světa. Z původně náboženského a strašidelného svátku se postupně stal společenský a zábavný svátek, kde se více klade důraz na kostýmy a oslavy.

7. Komerční rozmach Halloweenu

Halloween je dnes druhým největším komerčním svátkem v USA po Vánocích. Každý rok utrácejí lidé miliardy dolarů za kostýmy, dekorace a sladkosti. Tento komerční rozmach začal ve 20. století, kdy se objevily první průmyslově vyráběné dekorace, kostýmy a balené sladkosti, které postupně měnily Halloween na obrovský obchodní trh.

Halloween si dnes našel cestu do mnoha koutů světa a přizpůsobil se různým kulturním tradicím. Původní keltské oslavy Samhainu však stále zůstávají základem, s nímž tento svátek staví, a přináší lidem příležitost na chvíli se ponořit do tajemného světa fantazie a nadpřirozena.