Vylodění v Normandii

Vylodění v Normandii bylo klíčovým momentem druhé světové války. 6. června 1944, početná alianční armáda, v čele se Spojenými státy a Velkou Británií, vylodila se na pobřeží Francie v normandském regionu. Tato invaze, známá jako Operace Overlord, byla největším námořním vyloděním v historii.

Cílem bylo zabrat německou pozici a vyhnat německé jednotky z Francie. Před vyloděním bylo vypuštěno několik desítek tisíc bomb za účelem zničení německých obranných pozic a základen. Poté se přes tisícovky letadel a lodí, v čele s více než 4 000 tanků, dopravilo k pobřeží Francie více než 156 000 spojeneckých vojáků.

K úspěšnému vylodění v Normandii došlo díky skvělému plánování a koordinaci. Spojenci využili překvapivého útoku na německou armádu, který jim umožnil získat převahu. Německá armáda byla překvapena a zmátla a nedokázala se ani bránit, ani účinně reagovat.

Operace Overlord byla úspěšná a koncem srpna 1944 byly spojenecké jednotky schopny ovládnout veškerou francouzskou půdu. Vylodění v Normandii alianci poskytlo důležitou výhodu a umožnilo jim postupovat dovnitř Německa. To vedlo k konečnému vítězství aliance v Evropě a k ukončení druhé světové války.

U příležitosti 50 let byla vydaná v roce 1994 ČNB stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč Normandie D-Day

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru