Svinga

Velká sfinga je obrovský monumentální socha, která stojí na západním břehu Nilu v Gíze v Egyptě. Je to jedna z nejslavnějších památek starověkého Egypta a jedna z sedmi novodobých divů světa. Je to největší a nejstarší ze soch sfingy v Egyptě.

Sfinga je pozlacený kamenný obrázek lva s lidskou hlavou. Někteří věří, že je to obraz faraona Cheopse, který vládl v Egyptě před více než 4000 lety. Ale většina odborníků se domnívá, že je to portrét faraona Khefrena, který vládl krátce poté.

Velká sfinga je nejstarší a největší ze čtyř sfing, které byly postaveny v Gíze. Je vysoká 20,22 metru a dlouhá 73,32 metru. Je postavena na malém návrší mezi Velkou pyramidou a méně známou Dolní pyramidou.

Přesné datum vzniku Velké sfingy není známo, ale většina archeologů se domnívá, že byla postavena kolem roku 2570 před Kristem. Sfinga je významnou součástí staroegyptského kultu boha slunce Re a jeho synové Chufu a Chafre.

Přes obrovskou věkovou rozdíl mezi dobou jejího vzniku a dneškem, Velká sfinga je stále velmi dobře udržovaná a je obdivovanou památkou. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v Egyptě a je oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Monnaie de Paris vydal zlatou minci s motivem Sfingy názvem LOUVRE v roce 2022 .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru