První stříbrné mince

První stříbrné mince byly raženy přibližně před 2 500 lety v oblasti dnešního Turecka a Řecka. Tato oblast byla známa jako Lydie a měla bohaté naleziště stříbra. Mince zde byly raženy již v 7. století před naším letopočtem.

Nejznámější z těchto mincí jsou tzv. lydské statéry. Tyto mince měly obvykle kulatý tvar a na jedné straně byl vyobrazen lví nebo hrdliččí motiv, zatímco na druhé straně bylo reliéfní zobrazení plochy. Tyto mince byly velmi ceněny a obchodovalo se s nimi v celém Středomoří.

První stříbrné mince byly důležitým krokem ve vývoji peněz, protože předtím se obchodovalo převážně výměnou zboží nebo zlatých slitků. Stříbrné mince usnadnily obchodování a přinesly stabilitu do ekonomiky.

Od té doby byly raženy stříbrné mince různých tvarů, velikostí a designů po celém světě. Mnoho států mělo vlastní mincovny, které vyráběly stříbrné mince jako zákonné platidlo. Stříbrné mince byly populární zejména jako prostředek pro uskladnění hodnoty a obchodování.

Dnes se stříbrné mince vyrábějí jako investiční a sběratelské kusy. Stříbrné mince mají svou hodnotu založenou na obsahu stříbra a mohou být součástí investičního portfolia. Některé stříbrné mince jsou také vyhledávané sběrateli kvůli svému designu, historické hodnotě nebo omezenému nákladu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru