Jurij Gagarin

Jurij Gagarin byl první člověk, který se vydal do vesmíru. Narodil se v ruské vesnici Klushino v roce 1934 jako nejmladší syn truhláře. V roce 1955 nastoupil na vojenskou školu vojenského letectví v Saratovu, kde se stal pilotem.

V roce 1960 byl vybrán do programu kosmického letectví. O rok později se s kosmickou lodí Vostok 1 vydal na první samostatnou cestu do vesmíru. Během svého letu ve vesmíru získal zářivou slávu a stal se prvním člověkem, který se dostal do vesmíru.

Po svém návratu se Gagarin stal hrdinou a stal se velmi populárním. Později se stal velitelem výcvikového střediska pro kosmonauty a absolvoval řadu propagandistických cest po světě.

V roce 1968 byl povolán k letu na Mezinárodní kosmickou stanici, ale před jeho startem zahynul při letovém testu v květnu 1968. Bylo mu 34 let.

Gagarinovo jméno je dodnes ctěno po celém světě jako symbol vesmírného dobrodružství a slávy. Jeho odkaz přetrvává ve vesmírných misích, které následují. Jeho jméno je též pojmenováno po mnoha objektech ve vesmíru, od planetky až po kosmickou loď. Česká mincovna vydala stříbrnou minci v roce 2021 – první muž ve vesmíru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru