Mince 1988 300. VÝROČÍ NAROZENÍ JURAJA JÁNOŠÍKA

JURAJ JÁNOŠÍK

Juraj Jánošík (česky Georg Jánošík) je slovenský národní hrdina, který se narodil ve Valašském Meziříčí na Moravě v roce 1688. Byl vyhlášen národním hrdinou v roce 1825 a je považován za symbol odporu proti utlačovatelským mocnostem.

Jánošík se narodil do chudé rodiny a od mala byl vychováván k boji proti útlaku. V mládí byl často obviněn z loupeží a často se ocitl ve vězení. Po svém propuštění se stal členem tzv. „tří zelených“, skupiny zločinců, která se vydávala na cesty po vesnicích a loupežila ty, které považovala za bohaté.

V roce 1713 se Jánošík oženil s Mariou Hrončekovou a přestěhoval se do Liptovského Mikuláše. Zde se dostal do konfliktu s místním šlechtou a jeho loupění se stalo ještě znatelnějším. Někdy v roce 1717 byl Jánošík zatčen a odsouzen k trestu smrti. Nicméně, na jeho popravu nikdy nedošlo, protože se dokázal osvobodit a uprchnout.

Během svého útěku z místa svého soudu se Jánošík stal hrdinou pro mnoho obyvatel Moravy a Slovenska. Jeho odpor k útlaku, statečnost a laskavost přitahovaly mnoho lidí a brzy se stal symbolem boje proti utlačovatelům.

Jánošíkovo jméno se stalo legendou a dodnes je často zmiňováno jako příklad boje proti útlaku. Jeho jméno je také často používáno v mnoha knihách, filmech a dokonce ve hře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru