Československo

Československo bylo státem, který existoval v letech 1918–1992. Bylo to federativní stát v Evropě a zahrnoval českou a slovenskou část. Název státu pochází z slova Česká a Slovenská republika.

Československo vzniklo v roce 1918 po první světové válce, když byly odtrženy české a slovenské oblasti od Rakouska-Uherska. Československá republika se stala republikou s většinovou parlamentární demokracií. Představovala jednu z prvních moderních zemí v Evropě.

V roce 1938 došlo k okupaci Československa nacistickým Německem. To vedlo k rozdělení Československa na Protektorát Čechy a Morava a Slovenskou republiku. Po druhé světové válce bylo Československo obnoveno a stalo se součástí Varšavské smlouvy. Země byla v této době ovlivněna komunistickou stranou. V roce 1968 došlo k reformám, které již nebyly komunistické.

V roce 1989 byl zaveden demokratický režim a v roce 1990 byla zavedena nová ústava. V roce 1992 došlo k rozdělení Československa na Českou republiku a Slovenskou republiku.

Československo se po celou dobu své existence zapojovalo do více mezinárodních organizací, jako je OSN, NATO, OECD a WTO. Země také podporovala mezinárodní spolupráci mezi Českem a Slovenskem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru